Portali - FV.AL

Teknologjia cloud po transformon shërbimet publike

 • 16
 • 0
Teknologjia cloud i referohet shpërndarjes së burimeve teknologjike, sipas kërkesës, përmes internetit. Gjatë COVID-19, teknologjia cloud u bë një mjet shpëtimi për qeveritë që kishin nevojë të ofronin shërbime urgjente përmes linjave të urgjencës, arsimit në internet etj.

Me teknologjinë...

VOA: Gjuha e urrejtjes në fushatën në Shqipëri, shqetësim për mbrojtësit e të drejtave të njeriut

 • 20
 • 0
Komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi, Avokati i popullit dhe Këshilli Shqiptar i Medias, që përbëjnëAleancën Kundër Gjuhës së urrejtjestë mbështetur nga KQZ dhe AMA, konstatojnë disa problemtika.

PD-PS

Fushata e partive politike për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit në Shqipëri po...

SPAK,nje qen roje i PS

 • 23
 • 0
Nga Andi Bushati

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup...

Shkenca thotë se kemi më shumë se 5 shqisa

 • 50
 • 2
Jeni tipi i personit që gjithnjë përplas gishtërinjtë e këmbës nëpër tavolina, trokisni bërrylat në kornizat e derës dhe thyeni gota duke i përplasur aksidentalisht në gjëra të tjera?! Mbase problemi është se keni një shqisë të dobët proprioceptimi.

Çfarë është proprioceptimi? (Vetëdija për...

Bujkrobëria në kohët moderne

 • 68
 • 1
Pak histori si fillim për të bërë krahasimin e dy epokave në pamje kaq të ndryshme, që edhe se me shumë shekuj në mes, janë kaq të ngjashme midis tyre. Rendi shoqëror është pothuajsë i njëjti edhe në ditët tona. Konceptet dhe emërtimet kanë ndryshuar, por mënyra e të vepruarit qëndron po ajo...

‘Investime publike’: Pistë helikopterësh dhe mol jahtesh për resortin “Green Coast”

 • 35
 • 0
Fondi Shqiptar i Zhvillimit po investon paratë publike në ndërtimin e një piste helikopterësh, një moli jahtesh dhe shërbimesh të tjera mbështetëse pranë resortit luksoz “Green Coast” në Palasë – ndërkohë që institucionet shtetërorë bënë një sy qorr ndaj dëmtimit të monumentit të natyrës...

Patronazhistët/ Lubonja: Koncept si i partisë-shtet, tregues se sa më shumë një parti qëndron në pushtet, aq më shumë kriminalizohet!

 • 34
 • 0
SPAK ka nisur një hetim, mbi lajmet e portalit Lapsi.al, në lidhje me publikimin e sigurimit që Partia Socialiste i bënte të dhënave të qytetarëve, e sipas saj, çdo person kishte nga një patronazhist, i cili kishte informacion se ku orientohej vota e tyre. Këto zhvillime, analisti Fatos Lubonja...

Prag lufte/konflikti Rusi Ukrahine

 • 90
 • 10
Rusia zhvendosi raketat në kufi me Ukrainën, vjen kundërpërgjigja evropiane.Gjashtë aeroplanë luftarakë të Forcave Ajrore Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar do të dërgohen në lindje të Evropës si mesazh për presidentin rus, Vladimir Putin, i cili i ka grumbulluar trupat afër kufirit me...

Video-skandali/ Mamaja rreh barbarisht e godet me thikë djalin e mitur-Stop-13 Prill 2021

 • 57
 • 3
A. D. denoncon ish gruan dhe tregon historinë e familjes së tij mes dhunës së gruas ndaj dy djemve, njëri 28 vjec dhe i vogli 14 vjec. Gruaja E.D vuan nga bipolariteti dhe ajo u bë e dhunshme dhe me një personalitet problematik.Burri u detyrua të filmonte dhunën dhe sjelljet e gruas, duke...

A duhet Vetëvendosja e Kosovës të bëjë opozitë në Shqipëri?

 • 60
 • 1
Përfshirja në garën zgjedhore në Shqipëri, ku kryeministri i Kosovës bëhet opozitar i kryeministrit të Shqipërisë, po reflekton edhe në përçarje të mëtejme mes Kosovës dhe Shqipërisë.Pasi javën e kaluar u vendosën masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së virusit, zyrtarë të qeverisë...

Deklarata e fortë e ambasadore Kim: Nëse ju kanë vjedhur për 4 vite, mos e shisni votën për një celular të përdorur

 • 21
 • 0
Për ambasadoren e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim blerja e votës është krim. Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi, Kim tha se përpjekja për të blerë vota është krim ndaj ata politikanë që tentojnë të blejnë vota i cilësoi si kriminelë.
“Duhet të vrasin mendjen, kur kriminelët dhe të tjerët...

Në rrezik mbi dy të tretat e të dhënave të LinkedIn

 • 46
 • 1
Pas Facebook edhe LinkedIn është bërë objekt i vjedhjes së të dhënave. Hakerimi online, ka alarmuar për një tjetër vjedhje të dhënash. Bëhet fjalë për 500 milionë profile në LinkedIn, platforma profesionale që ka rreth 740 milionë përdorues në të gjithë Botën. Kjo nënkupton ekspozimin e mbi dy...

Samsung Neo QLED 8K – dizajn minimalist dhe standarti i teknologjsë së lidhur

 • 51
 • 0
Kur bëhet fjalë për eliminimin e elementeve të panevojshëm në dizajn, faza e parë në proces është të konstatojmë se cilat aspekte janë thelbësore. Gjatë dizajnimit të televizorëve të tyre, Samsung Electronics ndjek një estetikë të evolucionit të dizajnit që sjell vlerë përmes eleminimit të...

Në 18 Prill fluturimi i parë në Kukës, Air Albania do të ulet me 132 kuksianë

 • 58
 • 2
Ministrja e Transporteve Belinda Balluku ka deklaruar se pas pak ditësh do të përfundojnë punimet për aeroportin e Kukësit dhe do të realizohet fluturimi i parë.
Gjatë prezantimit si kandidate për deputete nga drejtuesi politik i PS në Tiranë, Erion Veliaj, ministrja Balluku tha se ky fluturim...

A është i sigurt aplikacioni TikTok? Ja çfarë duhet të dini

 • 76
 • 4
TikTok është një aplikacion popullor i mediave sociale, i ndërtuar rreth një arkivi të madh videos të shkurtra të realizuara nga përdoruesit e tij. Në pronësi të kompanisë kineze “ByteDance”, TikTok parashikohet që t’i tejkalojë brenda këtij viti 1 miliard përdorues aktivë mujorë.
Kjo e bën atë...

Penalja, civilja dhe qytetarja te protesta e kontrollorëve të Rinasit

 • 44
 • 0
Një ish-prokuror, sot drejtor nën varësinë e drejtpërdrejtë të kryeministrit, i shpalli disa punëmarrës protestues: kriminelë që duhet të arrestohen në flagrancë. Media, e cila copy-paste deklaratat e ish-prokurorit Shëlqim Hajdari ,dukshëm harroi të përmendë se ky i fundit ka një pozicion të ri...

Princi Philip/ Historia e pabesueshme e njeriut që u martua me vajzën e Mbretit

 • 36
 • 0
Duka i Edinburgut, pa dyshim “bashkëshorti më i famshëm në botë”, ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare. Ai kaloi 7 dekada nën hijen e gruas së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, por forca e tij e personalitetit nënkuptonte se ai kurrë nuk ishte thjesht një “bashkëshort profesionist”. Por, kush ishte...

Skandali e-Albania/PS dhe përdorimi i të dhënave të qytetarëve për arsye elektorale.

 • 558
 • 103
Çdo parti politike në vend ka tendencën që të hartojë një regjistër, sa më real të votuesve të saj potencialë për ditën e zgjedhjeve, pasi kështu krijohet projeksion i përafërt me rezultatin. e këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen...

Sokrat i vuejtun apo derr i kënaqun?

 • 65
 • 0
Kryetari i bashkisë së Tiranës u bezdis nga pyetjet mbi qentë e rrugës sonte në Opinion. Sipas tij nuk ia vlente të harxhohej kohë as nga paneli e as nga teleshikuesit me këtë problem sepse ai e kishte të qartë detyrën e tij.

Sipas tij:

1. Spitali në Kombinat ishte i vetmi në Shqipëri që...

Akuzat e Ramës për ‘grusht shteti’/ Bushati: Lidheni se u çmend

 • 135
 • 12
Analisti Andi Bushati, në një opinion të publikuar në portalin Lapsi.al, shkruan se një konflikt banal për disa punëtorë që kërkojnë të drejtat e tyre, mori përmasa groteske pas akuzave të kryeministrit Edi Rama për grusht shteti.
“Pasi kemi dëgjuar gjithë këtë batare që na ka bombarduar gjithë...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
68,374
Mesazhe
1,718,328
Anëtarë
16,850
Anëtari më i ri
Minire

Dhuruesit

Top