• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njihuni me veprat e artit.

Lauri

Anunnak
ARTI PERTEJ LEGJENDES

Mjeku i madh i KishĂ«s, ShĂ«n Augustini i Hipos, shkoi mundueshĂ«m nĂ«n njĂ« kalvarĂ« tĂ« gjatĂ« pĂ«r mbi 30 vjet duke punuar nĂ« traktatin e tij “De Trinitate”, nĂ« lidhje me TrininĂ« e ShenjtĂ«, duke u pĂ«rpjekur tĂ« krijojĂ« njĂ« shpjegim tĂ« kuptueshĂ«m pĂ«r misterin e Trinitetit.
Augustini, një ditë po shëtiste pranë bregut të detit, duke soditur dhe duke u përpjekur të kuptonte misterin e Trinisë së Shenjtë, kur befas pa një djalë të vogël duke vrapuar përpara tij, fare pak hapa larg nga uji në breg të detit. Djali po përdorte një guaskë për të marrë ujin nga deti për ta hedhur atë në një vrimë të vogël në rërë.
Ipeshkvi i Hipos iu afrua dhe e pyeti: "Djali im, çfarë po bëni?"
"Unë jam duke u përpjekur për të sjellë të gjithë detin në këtë vrimë,"u përgjigj djali me një buzëqeshje të ëmbël.
"Por kjo është e pamundur, fëmija im i dashur, vrima nuk mund të përmbajë tërë atë ujë që ka deti", tha Augustine.
Djali ndaloi punën e tij, u ngrit në këmbë, shikoi në sytë e Shenjtit dhe u përgjigj: "Nuk është më e pamundur se ajo që po përpiqesh të bësh edhe ti, të kuptosh pafundësinë e misterit të Trinisë së Shenjtë me inteligjencën tënde të vogël. "
FB_IMG_1588410643624.jpg


Shenjti u zhyt në mendime të thella nga një përgjigje kaq e mprehtë e fëmijës dhe i treti sytë nga ai për një kohë të shkurtër. Kur u përmend dhe po rrekej të shikonte fëmijën, djali ishte zhdukur.
Disa thonĂ« se ishte njĂ« EngjĂ«ll i dĂ«rguar nga Zoti pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« Augustinit njĂ« mĂ«sim mbi krenarinĂ« nĂ« tĂ« nxĂ«nĂ«. TĂ« tjerĂ« pohojnĂ« se ishte VetĂ« FĂ«mija i Krishtit qĂ« i’u shfaq Shenjtit pĂ«r t'i kujtuar kufijtĂ« e tĂ« kuptuarit njerĂ«zor para mistereve tĂ« mĂ«dha tĂ« besimit.
Shën Augustini dhe Triniteti i Shenjtë në një vepër alegorike të Peter Paul Rubens
Albert Vataj
 
 • MĂ« pĂ«lqen
Reactions: Ivy

Lauri

Anunnak
FB_IMG_1588411478458.jpg


Elisabetta e Austrisë, principesha Sissi, pikturë nga Franz Xaver Winterhalter-
 

Boreas

(i∂ + m) ψ = 0
@Lauri Para karantines dhe pas karantines njerezimi do vazhdoje serish te jete njejte. :)

"Hear no evil, see no evil, speak no evil".

Ka disa interpretime kjo shprehje ne dis kultura te ndryshme. Ne kulturen budiste, ne kulturen perendimore, dhe ne ate qe quhet bote e krimit. Budistja thote behuni njerez te mire mos vini re falni etj, ne boten perendimore mungese morali pergjegjesie virtyti, kurse ne boten e krimit tregon kodin e heshtjes mbylljen e gojes dhe mendjes. Une zgjedh sot konteksin e pare ate budist.


FB_IMG_1588413918958.jpg
 

Lauri

Anunnak
Çdo vepĂ«r arti Ă«shtĂ« njĂ« plotĂ«sim profetik.

"Rikthimi i pranverës" (1886)

FB_IMG_1590673139860.jpg

William-Adolphe
 

Lauri

Anunnak
Punë mermeri "Zonja Godiva" nga John Thomas 1861 e mbajtur në Muzeun Maidstone & Galeria e Arteve, Kent, Angli.

Zonja Godiva ishte një fisnike anglo-saksone që sipas legjendës
ajo u bë e famshme pse doli lakuriq, e mbuluar vetëm me flokët e saj të gjatë, ne rrugët e qytetit të Konventës.

Ajo i kishte kërkuar burrit të saj të hiqte një haraç që peshonte mbi njerëzit që pësonin varfëri të madhe.

I lodhur nga kerkesat e gruas, u përgjigj se do tja plotësonte dëshirën vetëm nëse do dilte lakuriq nëper qytet. I bindur se gruaja nuk do e pranonte një gjë te tille.
Gruaja pranoi dhe fitoi heqjen e taksave.

Ajo mendohet që vdiq në 1067.
FB_IMG_1596202439122.jpg
 

Lauri

Anunnak
Lucifer, ylli i mëngjesit, në rrëfimin e lashtë ishte engjëlli më i bukur dhe më i mençur i krijuar nga Zoti. Ai është dëbuar nga mbretëria e qiellit sepse me plot krenari dhe egoizëm ai aspiron të dëbojë Zotin. Engjëlli i Rënë, (vaj) 1869 nga Alexandre Cabanel piktori artistik akademik francez përfaqëson rënien e tij nga parajsa. Cabanel e tregon atë nga afër në të gjithë përsosmërinë e tij në një pozicion pjesërisht të shtrirë. Flatrat si për të mbrojtur veten, mbështjellin trupin ashtu si krahët e tij. I gjithë trupi i tij transmeton zhgënjimin dhe inatin. Artisti don të na tërhiqte vëmendjen te vështrimi i Luciferit. Në atë vështrim ekziston e gjithë urrejtja e tij e brendshme e përzier me hakmarrje. Loti që bie në fytyrën e bukur është mbase çfarë i ngelët në mirësinë e tij, pika e fundit që i lë hapësirë urrejtjes së tij të pafund!
FB_IMG_1610482255006.jpg
 

Lauri

Anunnak
E paskĂ«n postuar edhe njĂ« herĂ« tjetĂ«r 🧐

Dy tĂ« rrahura tĂ« bĂ«jnĂ« keq, dy tĂ« lexuara tĂ« forcojnĂ« kujtesĂ«n 💞😁

"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

Shiko fotografinë 1716099
 
Lucifer, ylli i mëngjesit, në rrëfimin e lashtë ishte engjëlli më i bukur dhe më i mençur i krijuar nga Zoti. Ai është dëbuar nga mbretëria e qiellit sepse me plot krenari dhe egoizëm ai aspiron të dëbojë Zotin. Engjëlli i Rënë, (vaj) 1869 nga Alexandre Cabanel piktori artistik akademik francez përfaqëson rënien e tij nga parajsa. Cabanel e tregon atë nga afër në të gjithë përsosmërinë e tij në një pozicion pjesërisht të shtrirë. Flatrat si për të mbrojtur veten, mbështjellin trupin ashtu si krahët e tij. I gjithë trupi i tij transmeton zhgënjimin dhe inatin. Artisti don të na tërhiqte vëmendjen te vështrimi i Luciferit. Në atë vështrim ekziston e gjithë urrejtja e tij e brendshme e përzier me hakmarrje. Loti që bie në fytyrën e bukur është mbase çfarë i ngelët në mirësinë e tij, pika e fundit që i lë hapësirë urrejtjes së tij të pafund!
Shiko fotografinë 1771576


Cdo her qe e shof, shoh veten ne ato sy.
Eshte kryeveper
 

Lauri

Anunnak
"Engjëlli i plagosur"

Një engjëll flokëverdhë me tipare femërore është plagosur: koka e tij është fashuar dhe krahët e tij janë të njollosura me gjak. E bardha e pastër e mantelit dhe krahëve të tij bie në kontrast me rrobat e errëta të fëmijëve që e mbanin në një barelë.
Piktori prezanton përpjekjen dhe peshën që fëmijët mbajnë, të cilët vazhdojnë me një ritëm të ngadaltë, të veshur me këpucë joproporcionale. Ato mbajnë jo vetëm peshën fizike të krijesës qiellore, por gjithashtu, dhe mbi të gjitha, atë të shqetësimit për atë që i ndodhi asaj qenie kaq të veçantë.
Engjëlli tregon gjithë njerëzimin e tij duke mbajtur kokën ulur, të zhytur në dhimbje, por ai gjithashtu mbart me vete një mesazh shprese, të simbolizuar nga buqeta me lule_bore në dorë.

Piktori finlandez Simberg kurrë nuk e bëri të njohur interpretimin e tij të pikturës, duke lënë qëllimisht secilin prej nesh të lirë për të dhënë të vetën.
ÇfarĂ« mesazhi tĂ« fshehur donte tĂ« pĂ«rçonte piktori?
Cfare shihni atje?
FB_IMG_1610783037721.jpg
"Engjëlli i plagosur", 1903, vaj në kanavacë, 127 x 154 cm, Hugo Simberg (1873 - 1917), Muzeu i Artit Atenuum, Helsinki.
 

Lauri

Anunnak
Nuk ke gjet temën e përshtatshme për kapsllekun mik !!
 

Lauri

Anunnak
Një gjumë të gjatë një shekull
Louis-Sussmann Hellborn ishte një njeri që jetonte me artin jo vetëm si artist, në të vërtetë ai ishte një piktor dhe skulptor, por edhe si një i dashuruar dhe koleksionist i madh i veprave të artit. Ai ishte gjithashtu themeluesi i Muzeut Mbretëror të Arteve Dekorative në Berlin.
FB_IMG_1610812548937.jpg
Në imazh shohim një statujë të frymëzuar nga përralla e njohur "Bukuroshja e Fjetur". Historia ka origjinë shumë të lashtë dhe përmes ripunimeve të ndryshme (Basile, Perrault, Brothers Grimm dhe ... Walt Disney) na ka ardhur në versionin që njohim: një princeshë, për shkak të një magjie, bie në gjumë për njëqind vjet dhe zgjohet nga puthja e një princi. Statuja është propozuar si një vepër simbolike e Gjermanisë; "Bukuroshja e Fjetur" është në fakt pjesë e përrallave të traditës popullore gjermane të mbledhura nga Vëllezërit Grimm. Në realitet historia, si dhe të tjerët e raportuar nga dy vëllezërit e famshëm, është pjesë e traditës së shumë popujve evropianë.

Hellborn përshkruan "Bukuroshjen e Fjetur" ulur në një fron dhe e tretur nga gjumi, ku lulet dhe bimët rrethojnë princeshën e re. Ka kaluar një shekull që kur ajo ra në gjumë. Natyra ka marrë plotësisht mbretërinë dhe pallatin e babait të saj.

"Bukuroshja e Fjetur" (Dornröschen), 1878, statujë mermeri, Ludwig Sussmann-Hellborn (1828 - 1908) Berlin
 
Private conversations
Help Users
  Top