• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Blog

...ka disa nota qe ngjallen nga gremadha te vdekurish, ti i ndjen,pastaj neper lotet qe te rreshkasin ne heshtjen e mendimit ,udhton ne tingullin e rradhes,me shpresen se ky efjalt do perfundoje. E keshtu ajo piano e vjeter prodhon pafundesisht tinguj trishtimi, ti behesh refreni kryesor i tekstit. Kupton qe ke zhveshur nje kujtim,nje puthje te harruar, nje ze te embel,nje kohe qe nuk kthehet, kerkon ngjyren e nje zeri qe te mungon, te mungon,e keshtu zbret shkallet deri ne trishtimin e...
 
.Miremengjesi vjesht! Miremengjesi vjesht, miremengjesi dhe asaj gjethje te purpurt, sapo u pershendet me deget e pemes meme, deget e se ciles, ngjajne te lodhura mjaft nga kjo vere pak e renduar. A thua dhe pemet, gjethet, ujrat, lumenjt, e kane ndjere peshen e kesaj vere qe lam pas?! Valle ai cifti qe ecen shkujdesur ,neper kete rruge boshe heret ne kete mengjes vjeshte,e ka ndjere peshen e kesaj vere?! Apo dashuria eshte pak e hutuar dhe mos kokçarse, ndaj ata shijuan aromen e puthjeve...
 
Kohë vampire! Që thith jo gjak, por tru... Ndjehem si një përbindësh i zënë në kurth nga vetja më tepër se nga të tjerët. Edhe ashtu përpëlitem duke thirrur pa zë sepse ndjej se faji është vetëm imi. Madje nuk e ndjej, jam i bindur! Çirrem në brendësinë time të zbrazët nga rrugëdalja, Edhe ashtu në agoni si ajo kafsha që lëngon. Gjej të vetmen rrugëdalje... të mbys mendimet në gotën e alkoolit. Avujt që herë më vënë në gjumë herë më bëjnë të ndihem i pathyeshëm.... Por se më shumë se kurrë...
 
Feniks! Po te shkruaj ne mes te dallgave te zemres, e rrethuar nga heshtja e perjetshme. Befas nje tufe me zogjsh shfaqen mbi mua. Pyes veten se ku po fluturojne, a eshte e mundur qe keta zogj te jene fenikse? Nje Feniks i smeraldit qe do te perplase krahet per te gjetur te verteten. ...... Je e dashuruar me ate? Po jam e dashuruar. Po, e dua! Po, trembem mos i ndodhe ndonje gje. I urrej te gjitha ata qe ja heqin buzeqeshjen e saj te bukur. Po, kam frik nga mungesa e saj ne boten time. I...
 
A kishe imagjinuar se sa mund te dhimbte nje buzqeshje e sforcuar? 1... 2... 3 merr frym dhe ULERIT Si nje zog i corientuar qe perplas koken kunder xhamit duke e ditur qe asgje ska per te ndryshuar pervec dhimbjes qe do ti shtohet ne cdo goditje. 1... 2... 3... merr frym dhe ULERIT Sepse smund ta ndalosh thiken qe te eshte ngulitur ne kraharor dhe aq me teper te tentosh ta heqesh sepse do te shkly akoma me keq... Mbijeto dhe buzqesh. Tento te kujtosh kush je nderkoh qe...
Motra eshte shoqa e pare ne jet , edhe pse nuk na ka lindur e njejta nene ,ne damar rrjedh i njejti gjakë.E bej kete dedikim per ty pavarsisht se nuk do e lexosh asnjehere per te vetmen arsye sepse nuk eshte ndonje gje qe ti se di .Nuk eshte arsye kush e di sa e forte por kisha nevoj te shprehem diku meqense tek ty nuk shprehem dot drejtperdrejt por gjithmone ta vertetoj me vepra dashurin time ...mora shkas te shkruaj disa rreshta melankolike disi per ne .Jemi rritur se bashku duke kaluar...
Shumë herë më ka rastisur që të vjedh vëmendjen... Në situata nga më të ndryshmet, në një bisedë mes miqsh e të panjohurish. Në punë, nëpër tavolina të ndryshme etj. Pamvarsisht nëse ka patur ose jo femra gjithnjë kam patur ndonjë shok ose jo që gjithnjë më ka pyetur me atë nënqeshjen djallëzore në fytyrë, - "heheh ku qëndron kleçka...?" E përse duhet të ketë patjetër një kleçkë?! E kanë të pamundur vallë disa njerëz që ta konceptojnë sjelljen tënde si të natyrshme, e pa asnjë qëllim...
U rrita dhe nuk e ndjej fare moshen, me duket vetja si 15 vjece vetem me eksperte ne jet. Gjithmon e prap, pak e cmendur, ndonjeher sentimentaliste dhe delikate, por edhe kokfort dhe kembngulese, otimiste dhe me deshir per te shijuar ne max jeten :) Gjeja qe kam urryer me shum, eshte qe jan munduar tme ndrryshojne. Kan provuar tme bejn te nderroj karakter edhe pse sjam ndjer kurr ne siklet me veten time. Ok, jam gatuar mbrapsh per shum gjera... por cfare eshte ajo qe quani...
 
“Other peoples’ pictures. There are those who find other people’s pictures totally dull… just can’t look at them. But I adore them… absolutely love them. I just have to say one thing to make these pictures absolutely electrifying: these people, some of these people, are about to be hit with the most terrible change… their whole worlds turned upside down… they’ve no idea… uncertainty… beyond their wildest dreams.”
 
Egzistojne njerez te mire Por un nuk jam nga ato. Egzistojne njerez te bute dhe qe me nje prekje te sherojne cdo dhimbje, Por un nuk kam lindur e till. Egzistojne njerez qe me nje buzeqeshje dhe heshtje i japin fund cdo konflikti pa u qelbur, Por nuk po flas per veten time. Sepse une kam lindur zjarr dhe si e tille di mire si te jap ngrohtesi shpirtetore dhe te te mbroj nga ditet e ftohta. Mund te ndricoj rruget ne netet me te errta dhe te mbroj ne beteje me armikun. Eshte dicka...
 
Po pikerisht kjo . Pa shume fjale , shpjegime. Dikur del nga ajo veze e mbrojtur , dicka mes kerkeses qe pritet nga ty dhe deshires qe ti te behesh dikushi . Askush sme pyeti ku dua te ik apo dua te iki .. Ashtu me dhane nje te shtyre ne syte e mi , e nje ceremoni gjith kujdes , ne syte e tyre . Disi do behet thane.. do behet me mire thane.. Madje me mire ske ku vete . DHE fluturuam ashtu shkujdesshem , duke imituar ca e duke improvizuar shume .. Here perballeshim me nje shpat mali e her me...
 
E cuditshme se si njeriu perfton zakonet e vendit ku jeton. Ne Shqiptaret si shume popuj ne bote jemi pijedashes. Mirpo si c'do gje ne Shqiperi dhe te piret atje nuk ka orare, dite, apo mase informaliteti Shqiptar edhe ketu eshte bukur i dukshem, ashtu cakerrqejf dhe sarhosh te fton neper bare dhe lokalet e shumte, sa dikur bunkeret e famshem. Por ne boten e qyteruar eshte krejt ndryshe. Puna, oraret, parate, deri sa dhe baret i pershtaten protokollit te klientit. Mu desh pak jave te...
 
- Ja shif ktu.. Mos aty se lagesh!!! Hajde ktu të them! - Ngrys vetullat e zeza dhe sytë e tu të zinj të aq të bukur marin pamje kërcënuese - Ç'a të thashë!?? Mos u afro shumë ujit!! Teksa bëje gati kallamin e thatë të peshkimit, po përpiqeshe të më tregoje se si kapet peshku. Mirpo unë nga ana ime kisha gjetur një shkop edhe po peshkoja më vete... Sigurisht që erdha menjëherë. Teksa rrija ulur galiç me kokën mes duarve i mërzitur për vdekje që isha i detyruar të shikoja atë gjysëm tape...
 
Me falni, me falni, me falni Ju lutem tme falni. "Hajde me ne, do te ndihmojme. S'je as e para dhe as e fundit. Do te ndihmojme. Braktis punen dhe indipendencen tende dhe hajde" "Cfare do bosh? Kisha menduar do braktisje punen dhe do kerkoje ndihme. Ske si ja ben tjeter... smund tja dalesh vetem". Ju lutem te me falni qe sot do ju nxjerr te gjithve gishtin e mesit. "Cben o goce" "Po na lendon me gjith ket agresivitet" "Ti sje kshu" "Ti je e lenduar dhe nuk din cfare bene"...
Kur ti me tregoje historit e te kaluares Ti me ktheve trishtimin ne gezim. Je nje pjes e imja, me shume se vetulla per syrin tim, nena ime ti je e vetmja qe qendron gjithmon pran meje.Kishe nje vazo qe un e theva,ti me fale mua.Por dije qe edhe un jam e lenduar.Nena ime un do qendroj gjithmon me ty. Nena ime, nena ime ti mos u merzit Fjalet e tua gjithmon jane ne zemren time. Nena ime, nena ime eja mos u merzit, une ende per ty, jam ne gjunjet e tu. Kur bisedonim neteve pa fund, u bem dhe...
patjeter kam aq shume per te treguar sa i harroj te gjitha. Por ndodh qe ndizet nje drite...nuhas nje arome apo degjoj nje muzik dhe un humbas ne kujtime... Jane ato te femijeris... Shiu mbi asfaltin e nxehte , sot me kujtoi rrugen e xhades. Me kujtohet si dikur, kish plepa nga dy anet. Mbaj mend, si mbi bicikleten e Tim eti mbrapa tij udhtoja shpesh. Here ne kembe mbrapa duke u lidh fort pas qafes se tij ( nje zot e di si mka duruar) e me se shumti kapur fort rreth tij qendruar. Per mua...
Ti je nje vizitore e rregullt per kedo. Me ne fund e gjete nje rruge per te me urdheruar serish, e per tu bere "Mbretereshe" e "sallonit tim" mbremjeve! Kishe kohe pa na e bere nderin "zonja gri"! E mua tani s'me mbetet tjeter gje vecse te uroj mireseardhjen e te te buzeqesh! Ne fakt per aq sa kam mundur, here ne menyre te zgjuar e here krejt naive, te kam shmangur! Por sado mire te te njoh, pasi keto vitet e fundit kam pasur rast te te njoh mire, madje dhe menyrat se si vjen tekat...
Diku ne nje ishull enderr, na u mblodhen mendja dhe ndjesite e njerzve... Dhe te shpenguar filluan te admirojne bukurite perrallore te atij ishulli... Dikur Invencioni thirri - " Ej! Po sikur te bejme nje loje te gjithe bashke? Sylla mbyllurazi psh, Si thoni? " - Menjehere ja pret Zilia - " kukafshehti mo? Bah, loje koti!! " - Inati e mbeshtet - " po, po. Ta shpif! Kush ka nge per loje! " - Miresia therret - " uaa! Pse jo eshte bukur!! "- por e Liga nxiton - " Pusho ti moj bibe! Nuk...
 
Je suis NJERI!!! po po ,,, dua te mbaj nje minut heshtje! ka kohe qe me vrasin fjalet e pathana, se eshte tragjike , alarmante.... Eshte ma keq se nxemja globale dhe kriza ekonomike qe kemi. Bahet fjale, se po humbim njerezit e mire , jane specie ne zhdukje! ku e ve re ?! Krejt thjesht: kerkohet te jesh e sinqert por jo naive! te jesh diplomate por jo e dhelpen! kerkohet te jesh e zgjuar por jo djallezuar! kerkohet te jesh e sjellshme por jo me gjithken! kerkohet te kesh vet besim por jo...
 
Kur kam nje bot te tere brenda meje dhe nuk e shpreh dot. O zot sa inat! O zot sa nuk plas nga merzitja... "ah sikur" "po sikur" "ja tani do e nxjerr" dhe nderkoh studjoj menyren se si leviz vetullat nderkoh qe kalon nga nje argument te tjetri. "Po ai nishani? Ka qen gjithmon aty apo skam qen e vemendshme?" "Veshet i ka simetrik apo njerin me te vogel? Pse nuk mban vath? Do ti shkonte shume." "Pse ndaloi te flas? Me beri pyetje? Cfare duhet te pergjigjem? Cfare po thonte...
 
Një mjegull kodrën zbardhi si për ti thënë ditës që kohës tënde i erdhi fundi. E unë, ktu jam, ende duke pritur edhe pse u bë kohë që nuk e di më se çfarë pres! Ndonjëherë dita më duket pafundësisht e gjatë, aq e gjatë sa mbyllem në studion time, fik dritat, mbyll perden dhe ul qepallat e syve, si ai fëmija që mundohet të flejë nga zori i të bërtiturave të nënës. Mundohem e stërmundohem, mundohem të kujtoj diçka tënden, një buzëqeshje, një mimikë, një të bertitur, një "urdhër" nga ty, një...
Me kujtoj qe kam cuar ne esaurimento nervoso njeren sepse sme dha direkt noten e merituar por me shikonte nga gjoksi deri te kembet duke me ven ne siklet perpara te gjithve; denuar kushedi sa her klasen sepse jepja urdher te benin sa me shum zhurm me pretekstin qe "ti merr respekt sepse ke regjistrin perpara, kurse mua me mjafton respekti qe kan per mu" (gjith vitin maximumi 6 ne regjister); gjith heret qe kam dal nga klasa duke ja fut me shkelm deres qe conte te shkallet mbrapa...
 
Ne njerzit jemi te cuditshem. Shpesh kujtojme se dicka nuk `vdes` kurre. Qe shume gjera s`kane fund....qe koha eshte ne anen tone gjithnje. Me pas....duke ecur ne hapat e diteve,kupton,qe ti ecen duke lene pas shume gjera,shume copeza. Mundohesh ti marresh per dore,ti kujdesesh ,shpesh here ndoshta me shume se c`meritojne. Thjesht per faktin se ishin copezat qe i rrite me shpirt dhe me ndjesi. Por...por,koha dhe njehere,si vetmi pishtar i rrepte ndaj nesh vepron. Dhe ty s`te ngelet asgje...
 
Sto provando a fare ordine nella mia mente incasinata e piena di vecchi sentimenti per trovare il ricordo della prima volta che ascoltai questa canzone… e la cosa buffa è che non solo riesco ricordarlo ma persino a riviverlo e sentirlo attraversarmi di nuovo l'anima. Chiusi lentamente gli occhi e alzai la testa verso il cielo come se fossi in attesa di ricevere in dono un po' di libertà… come se per tutto quel tempo avessi vissuto con una corda legata intorno al collo. Era come se per...
 
te kam shume xhan ..erdhe ne jeten Time pa me pyetur . Erdhe ne jeten Time kur un isha vetem dhe luftoja me vdekjen Time dhe te Anavie. (Ah zemra ime )! Erdhe per te mos ikur me kurre e them kte pasi edhe te dua un nuk te heq dot me nga zemra , shpirti ime e sidomos nga mendja ime . Nuk ta kam then kurre po nje nate qe nuk ishim ne humorin e duhur dhe ikem pa i then , nahen e mire gjumin mjalte, njeri tjetrit se c’ndjeva nje boshllek ne shpirt po nga krenaria qe kam thashe Me Mire kshu...
 
..tash qe koha rrjedh ne ikje, ditet po na largojne krejte ngadale , pa rrebeshe fjalesh,tash qe duart e mbushura me kujtime shperndahen neper ajrin bosh te shpirtit,tash, mundemi me qene te lire nga njeri-tjetri. E di ate lirin e nje nate te qete me yje ne bregdet,apo te nje pikniku ku nata te kap ne mal,dhe ti pret lindjen e diellit te hershem, zogjte te thone miremengjes,, , gjethet fershellejne... dizenjojne abstraksione jeshilleku ,njelloj si ndjenjat tona. Eshte aq e paqte , mbushur me...
4 Vargje Dashuri Me duart qe dridhen ne piano, si I frikesuar Nisi te luaj, kjo, Dashuri. Embelsi tingujsh, si emocion, nga lekura dalin. E duke te shkundur, falin, Dashuri. Notat, qe nga gishterinjte, rrjedhin Si hunj te ngulen ne gjoks, duke pikuar Dashuri Melodi, qe i jep ze shpirtit, ben te çirret, te ulerasesh, vetem, Dashuri. BS Ps. Sekreti im - Pirro Çako
Nese nje dite ndahen rruget tona , me kujto si dicka magjike . Nese perpara teje del dicka bukur , mere mos e ler. Per hir diteve tona trego respekt . Dhe nese zhytem mos me zgjat doren ,me lere vet tja dali ...me mjafton forca e vetes time ...Nese e shikon qe me neperkembin lere, vetem qenin e ngordhur nuk e shut njeri... Personaliteti im eshte i veçante qe dikush meret me mua ,dhe mundohet te ule. Andaj nese largohesh mendoje dy here .. Nese do ishim me te pasur ne brendesi sdo na...
 
Nese dhe nje her do te zgjidhja ty. Sdo dija te isha me e lumtur. Nese dhe nje her do lindja ty Asgje ne bote sdo ishte kaq e bukur. Nese dhe nje her do grindeshim bashke.. Askush me embel sdo ma perkedhelte shpirtin. Nese dhe nje her do kerkoja mrekulli ... Emrin tend do mbante si ti! Nese dhe nje her do i lutesha Zotit.. Frym te jem per ty shpirti i shpirtit tim !
 
Jo... Sot jo. As sot dhe as neser. Kishe te drejte tme ulerisje 'spo te kerkoj gje' nderkoh qe te ledhatoja dhe te dhuroja shpirtin. Por kshu e kisha vendos... do te shtrengoja doren deri ne vdekje. Ishte zgjedhja ime... ste kerkova gje ne kembim. ne te mire dhe ne te keqe Por ndoshta te shtrengova aq fort sa te mora frymen sepse me pas ma ktheve si nje shpull ne kraharor; si nje seri shpullash ne kraharor... si grushtat e Ken Shiros kur e kap inati. u rrezove perseri dhe...

Ti

Ashtu siç ke shpirtin, plot ngjyra, erdhe ne jeten time, ti! Ashtu siç ke shpirtin, rreazatues, ushqeve zemren time, ti! Me fale driten, drita, per mua u bere, ti! Me ndriçove rrugen, pa kuptuar, mirmengjesi im u bere, ti! Ashtu siç ke zemren, gezimin me fale, mua, ti! Ashtu siç ke zemren, buza ime mesoi, te qesh, perseri! BS
 
Hijet e ikjes... ...gjurmet e shpirtit i ndjeja te lodhura,po aq edhe frymarrjet. Ndeshesha ne shtresa te errta ne atmosferen e shpirtit, perplasesha mos me keq ,neper rrepira qe me therrmonin pa meshire. Pastaj ngrihesha me shpresen qe diku ne nje cep do gjeja nje grimce mengjesi, momentet s`kishin te shuar, koha pikonte shira lotesh... Neper kete abstraksion zie, ndjeva nje perqafim qe me ujiste shpirtin,embelsia e nje zeri qe me fliste neper nje mjegull te dendur ,me zhvishte dhe vishte...
Karantina mon amour Do doja te thoja bashk me ju "mallkuar qofsh o karantine" qe me largove nga njerzit qe dua... Por i vetmi mendim qe me vjen rreth e rrotull eshte: "A te duan aq sa i do ti?" - Po. ... Atehere pse bota jote ska me ngjyra? Dita tu be nate dhe nata tu be labirint pa drita. Pse hodhe ne kosh akulloren tate te preferuar? Thuaj te verteten, nuk kishte me te njejten shije. Pse te erresohen syt cdo here qe buzeqesh? A nuk te dhembin nofkat?! Je fallso. Pse kur tu hodh...
Nuk e mbaj mend... pak a shum si gjith gjerat e tjera pa rendesi si cfare kam henger per mengjes apo cfare endrre pash pardje. Por mbaj mend ato 2 sy kaf plot merzitje dhe gishtin kercenues me te cilin u dashurova pas 48 oresh... "Nuk te dua si shoqe, zbrit qe tani neqoftese ke dhe gjysem dyshimi" - kshu me the si kafsh qe je nderkoh qe me ndriconin syt si nje femije perpara dhurates te pare nga duart e babagjyshit te vitit te ri. Se di cfare po i thoje vetes kur me...
Ca te shkruej per ty fisnike, Se ca te shkruj nuk asht boll.. A te shkruj per shtatin tan te drejte si lisat e bjeshkve tona,,, Per floket geshtenje qe mblonin syte e tu blu. Syte me ngjyren e lotit! Apo te shkruj per zemren tane, Te bame helm nga malli per djale te ndame per se gjalli? Te shkruj per vujtjet si ato te kalvarit? Jo .. po shkruj per shpirtin tan Dad. Ma te paster se uji i "kronit te lotit". Ma i shndritshem se rrezja mi Kurrilen motit. A thu ka fjal te kallxoj rreth...
Disi e veshtir te flasesh apo te analizosh veten. Jo sepse nuk mundesh ta trajtosh veten si nje i trete, perkundrazi ti e njeh ndjenjen ne ty me mire se askush tjeter. Por sepse ne shoqerine tone te flasesh per veten edhe sot eshte tabu. Eshte egocentrike si sjellje e ketu e ka zanafillen edhe paragjykimi. Guxojme te japim nje mendim si shohim te tjeret por per veten tone shpesh na thuhet nga jashte ,: jo , ju nuk jeni keshtu ! Jam ndjere qe e vogel e vetmuar, jo sepse kjo eshte nje mangesi...
Nene!-u degjua nje ze i trisht dhe i brisht. Pastaj ca hapa neper shiun qe binte furishem,dy duar te vockela qe flisnin per dhimbjen. Galloshet e medha qe benin zhurmen neper puset e ujit si ndihmonin hapat e ti te vegjel te ishin me te lehte. Me te lehte se dhimbja e kesaj dite me shi,tek ai nderronte hapat duke shtrire duart e vockela.me zerin qe dridhej nga i ftohti dhe shiu,perseriste-beni mire ju ndohmofte zoti,nje euro per nje byreke. Pastaj pushonte i dromitur mes lodhjes,dhe...
Ubriaco di te… Come un buon vino invecchiato, che ti lascia quel piacere di godere fino all’ultima goccia così sei per me mia cara… Oggi voglio bere, voglio bere la tua anima in un bicchiere, così mi sentirei più vicino a te… E mentro bevo, sentirò tutti i tuoi battiti, sentirò la tua anima. L’anima che balla dentro il tuo corpo, e che mi da questi sorrisi ubriachi Quel piacere profondo, come un tocco di un pazzo cieco di te. Quella voglia immensa, di perdermi con te nei miei sogni più...
E di qe sme degjon e di ... nuk e perjeton as kete kohe te marre . Jasht cdo frike e makthi je prehur qete ne qiell. Mes engjejsh qe ste gjykuan por prane te moren pergjithmon. Sjemi takuar kurre... e pra ti e dije me mire qe sjetojm pergjithmone. Akoma tingllon ajo e qeshura jote qe une degjoja nga tastjera e computerit tend. Mbase krejt tjeter ce ke pasur realisht. Por ne veshet e mi tingellonte e kristalt.. rrembyeshem dhe koket. Po ... e di e dashur ... me mungoje edhe kur ste kisha...
Dikur me trokiti ne der... e shihja me dyshim sepse nuk e njihja, nuk e prisja dhe nuk e dija qe e doja. Fillova ta tallja, te luaja me te; e injoroja dhe e luftoja sepse nuk pranoja qe smundesha te jetoja me pa te. Si perfundim e pranova... por cfare pranova do te thoni ju?! Nje genjeshter... nje genjeshter aq te embel dhe aq te dhunshme sa pershkrim nuk ka. Nuk kishin rendesi lotet, nuk kishin rendesi ulerimat dhe grushtat, nuk kishte rendesi cfare thonte bota, nuk kishte rendesi...
RRUGE PA KRYE Ecën rrugës, i vetëm, fytyra njerzish të ndryshëm shikon buze që qeshen, e sy që qajnë këmbë që shkelin tokën atje ku ëngjëjt e djajt shkojnë Fytyra që të flasin, që të injorojnë duar që zgjaten kërkojnë të të copëtojnë të bërtasin, të ulërasin asgjë nuk të tregojnë Zëra që përsëriten stuhi sahareje krijojnë të përplasin, tutje të flakin prap arrrin ti mbijetosh E këmbët prap ecin, nuk din ku shkojnë nuk ndjekin fatin që është shkruar nuk ndjejne zjarrin qe te zgjon E kur...
PA KRAHE! Shigjet flake n’kraharor m’ra syt mu than e zemra copash mu thy, u ça... Shpirti mu rrudh, m’dhemb sa ska s’ka goje e t’kapet t’çirret e t’thot kush tme japi uje, kur buza m’esht tha E bukë më s’haet me shpirtin bosh...
 
-Rruget e kujtimeve. ..Rruget kishin ndryshuar disi, pemet ishin me te rritura.Rrugicat e ngushta te shtruar me guralec me ngjyra,ishin te njejtat.Dukej qe koha,stinet dhe as nxehtesia e diellit te veres,si kishte ndryshuar. Stoli blu ne cepin e parkut ishte bosh,rreth tij sillej dhe lozte nje kotele e vogel...dukej aq e lumtur tek kapte ca fije bari neper putrat e saj te vogla...ishte nje kotele e lumtur.Ndoshta po aq sa ne te dy dikur! Tek hapat ndiqnin shkujdesur copezat e guralecve te...
 
Kur flas sme degjojne dhe kur hesht preokupohen dhe me pyesin ckam sepse "kemi frik kur bohesh kaq serjoze" me jan shprehur me shume se nje her. Cmund te kem; jam ne paqe me veten. Skuptojne qe kur hesht jam e lumtur ne boten time dhe sdua tma prishi njeri ate moment... Eshte kur flas qe duhet te preokupohen, dhe jo per fjalet qe nxjerr nga goja por nga zhurma qe bej vetem e vetem qe te bind veten dhe te tjeret qe cdo gje po me shkon mrekullueshem. Me kujtohet si dje nje dit qe po...
Cdo gje nisi si nje perralle e bukur. Nje njeri i panjohur per mua. Nje bukuri e pashtershme dhe shume e mahnitshme me terhiqte drejt tij. Ai ishte i mistershem , dukej si nje njeri me shume sekrete ose me pervoje shume te madhe ne jete. Ai ishte njeri i drejte dhe shume kuptimplote , dukej se une isha me e thjeshta ose naivja me e madhe ne bote perballe tij. Pak nga pak filluam te njiheshim edhe pse ishim me bote te kunderta. Une e shikoja ne sy dhe perhumbesha aty , ato nuk flisnin me ze...

Lol

Mbase po thyej ndonje rregull duke publikuar nje bised te zhvilluar ne chatin e Forumit... por meqense per mu eshte shum e rendesishme ta ndaj me ju, po censuroj emrin e anetarit. Xman: Si je DM Me: ta thash sot ne mjes... Xman: njesoj je a Xman: hahhaa Xman: sa huoriste je Me: e di Xman: ani Xman: a guxoj te flas lirshe me ty Xman: lirshem Me: pse cfare don te me thuash? Xman: cka do qe te jete Me: po, por jo tani se mduhet me ik Xman: ani vec me leo kur te...
Top